BAĞIMSIZ SAATÇİLİĞİN TEMSİLCİLERİNDEN URWERK’DEN ; UR-100V ULTRAVIOLET


world-news

27.08.2022      Saat   |   Erkek Saat                     


 Bağımsız İsviçre saatçiliğinin en önemli markalarından Urwerk yeni modelini sınırların ötesini temsil eden farklı bir tondan seçti. Mor menekşe rengi, gücü ve dikkat çekici bir gizemi simgelemesi nedeniyle hayali kahramanların canlandırılmasında kullanılıyor. Sıradışı tasarımların sahibi Urwerk UR-100V UltraViolet modelini de var olan sınırların keşfini simgeleyen mor rengi tercih etti. “Ultraviyole ürünümüz mistik bir şey aktarıyor, renk skalasının sınırında duran bir renk tonu." açıklamasında bulunuyor marka.

Kauçuk kayışla donatılmış UR-100V UltraViolet, modelin 100 ailesinin DNA’sını taşıyor. UR-100V'de uydusal saat ve dakika göstergesi yeni bilgilerle tamamlanıyor. 60. dakikaya gelindiğinde, dakika göstergesi kaybolur ve bir kilometre sayacı olarak yeniden ortaya çıkıyor. Dünya Gezegeni'nin her sakini tarafından her 20 dakikada bir seyahat edilen 555 kilometreyi göstermektedir . Bu aslında Ekvator'da hesaplanan Dünya'nın ortalama dönme hızı (dönme mesafesi). Tam tersi görünen şey, Dünya'nın güneş etrafındaki devridir (yörünge mesafesi), yani 20 dakikada 35.740 kilometre.UR-100V'nin karşısında, saatler ve kilometreler aynı statüyü, aynı değer ölçeğini paylaşıyor. Bu üniteler geceleri akkor mavi, kilometrelerce gösterişli yeşil renkte aydınlatılır. Usta saat üreticisi ve URWERK'in kurucu ortağı Felix Baumgartner şöyle diyor: "Bu eser, antika saatlerin ünlü bir restoratörü olan babam Geri Baumgartner'in hediyesinden ilham aldı. Gustave Sandoz tarafından 1893 Dünya Sergisi için yapılan bir saattir ve özelliği, saatleri göstermek yerine, Dünya’nın Ekvator’da kat ettiği dönme mesafesini göstermesi gerçeğinde yatmaktadır. "

UR-100V'nin kubbesinin altında üç uydulu zaman göstergesine sahip yeni URWERK Kalibre 12.02 yer alıyor. "Bu versiyon için kalibre değişikliği, merkezi döngünün yeniden tasarlanmasına yansıyor. Saat göstergeleri, zamanın daha sezgisel ve akıcı bir şekilde okunması için dakika ölçeğine daha yakın yerleştirilmiştir", diye açıklıyor Felix Baumgartner. Bu atlıkarınca dövülerek güçlendirilmiş alüminyumdan oluşuyor. Uydu vidalarının her biri dairesel bir desende saten kaplamalı. Uydular zımparalanmış ve rutenyumla işlenmiş pirinç bir atlıkarınca üzerinde duruyor. Saat göstergesini kapsayan yapı zımparalanmış ve kumlanmış alüminyumdan yapılmış. UR-100V'nin otomatik sargısı, bir Windfänger hava vidası tarafından düzenlenen çift yönlü bir rotor tarafından yönetiliyor.Gerçekten de bağımsız markanın ilk modellerini karakterize eden estetiğe sadık kalarak URWERK şu noktaları da hatırlatıyor : "İlk tasarımlarımızdan belirli estetik unsurları aldık ve var oaln yapıyı bozuma uğrattık. Örneğin, tarihi modellerimizin çelik kubbesi, safir kristalin şeffaflığı ile burada yeniden ürettik. Mükemmelliği, titanyum ve çelik kasanın pürüzlülüğü ile vurgulanıyor. Simetrinin emirlerini sürekli sorgulayan biri olarak, göze meydan okuyacak orantılarla oynadım" diye özetliyor Martin Frei.

Modelin 48 saat güç rezerv özelliği bulunuyor. Kasası 41.0 mm genişlik, 49,7 mm uzunluk, 14,0 mm kalınlıkta ölçülere sahip ve zımparalanmış kumlanmış menekşe rengi titanyumdan oluşuyor ve üzeri DLC kaplı. Tüm modelin net görünüşünü ise safir kristal camı sağlıyor. Dokulu kauçuk kayışını da katlanır titanyum tokası kasaya sabitliyor.