QLOCKTWO ile ZAMAN OKUNUYOR


world-news

27.09.2018      Röportaj   |   Saat   |   Erkek Saat   |   Kadın Saat                     


Zamanın akrep –yelkovan veya dijital rakamlar dışında yazı ile de okunabileceğini gösteren Qlocktwo®, ödüllü sade kare kasa tasarımları ile saat dünyasında yeni bir yol açıyor.



SM Luxuria.com ekibi, her yıl düzenli olarak Baselworld fuarına açılış tarihinden birkaç gün önce gider ve sonuna kadar kalarak tüm aktiviteleri, yenilikleri kaçırmamaya dikkat ederek çalışır. Ekip için bu günler çok yorucu bir o kadar da zevklidir. Baselworld demek, en yeni mekanizma ve modellerin ilk kez tanıtıldığı, saat modasının yıllık çizgisinin belirlendiği, ustaların yanında saatçiliğin geleceği yeni marka ve firmaların da yer alması demek. Aslında işin en zevkli yönü, daha önce fazla tanınmamış yetenekli saatçilerin sektörde “ben de varım” deyişlerine kulak vermek ve her yıl daha da güçlenerek tanıttıkları modelleri takip şansını edebilmek. Bunu yıllara yaydığınızda bir gelişim hikâyesine dönüşüyor ve onlarla tanışarak ceplerinizde birçok sıcak dostluk biriktiriyorsunuz.

Bu yıl da bir saat fuarı gezisine daha başlamıştık ki daha önce 2. holden tanıdığımız Qlocktwo® firmasının bu yıl 1 .hole gelenler arasında olduğunu fark ettik. Qlocktwo®iki çılgın Alman Marco Biegert ve Andreas Funk’ın oluşturduğu bir saat firması, 2009 yılında kuruldu. Saati ve özellikle yenilikleri sevenlerin beğenisini kazanan sıra dışı modelleri ile 2017 Reddot Tasarım Ödülü dâhil, uluslar arası birçok ödülün sahibi oldu. Zamanı harflerle okunabilir hale getirdiler ve bu şekilde bileklere, duvara, masaya taşıdılar.

Saate kazandırdıkları farklı tarz ile tuşuna bastığınızda, harflerden oluşan kadranda zamanı size yazı ile gösteriyor. Analog saatteki gibi yelkovan akrebin pozisyonuna bakarak kendinizi zorlamanıza gerek yok, ya da dijital saat gibi de değil ama dijital yazılar üzerinden zamanı okuyabiliyorsunuz.

Saat maceralarına meraklı bizler, bu iki çılgın adamı görünce bir röportaj yapalım dedik.

Nasıl bir araya geldiniz ve böyle bir saat modeli tasarlama fikri nasıl oluştu?

-QLOCKTWO : Biz çocukluk arkadaşıyız. Hep zamanla ilgili ne yaparız diye düşünüyorduk. Aklımıza zamanı anında bize bildiren böyle bir saat yapmak geldi. Yelkovan ve akrebe bakıp pozisyonları düşüneceğinize 2’ye çeyrek var gibi düşüneceğinize saat anında size cevap veriyor. Biz bu kolaylık düşüncesi ile yola çıktık.

Qlocktwo®ailelerinden bahseder misiniz?

-Qlocktwo®Classic duvar için, Qlocktwo® Touch alarmlı bir masa saati modeli ve Qlocktwo® W ise kol saati olarak tasarlandı. Qlocktwo® Classic’in ön yüzü parlak akrilik cam ile kaplı. 5 farklı renge sahip sadece zamanı değil istenilen cümle olarak da yazılabiliyor. Çelik versiyonunda ise fırçalı paslanmaz çelik veya mat tozlanmış paslanmaz çelik bulunuyor.

Üzerinde 110 adet harf var. Bir çeşit gizemli bir matrikse sahip. Zamanı sadece siz istediğinizde ve sadece ışıkla gösteriyor. Hem tasarım hem de materyal olarak 2 düzineden fazla ödül ile onurlandırıldı.

Şimdi tuşa bastığımızda saati gösteriyor. Peki, bunu sesli olarak söylüyor mu?

-Hayır. Şu anda sessiz bir saat, kimseyi rahatsız etmiyor. Gelecek tasarımlarımızda da sesli bir saate yönelmeyi düşünmüyoruz.

-Saat endüstrisi her sene biraz daha aşağıya iniyor ve zorlanıyor. Siz bu sektörün nerelerindesiniz?

-Biz sadece işimizi daha kaliteli nasıl yapabiliriz peşindeyiz ve etkili tasarımlar gerçekleştirmek istiyoruz. Bu bizlerin misyonu için çok önemli. Her zaman yeni şanslar içerisinde insanlar alternatifler ararlar. Biz de bir tek kol saati değil duvar saati de üretiyoruz. Bu tasarımlarımız da çok ilgi görüyor.

Saat pazarına alternatif bir zaman makinesi sunuyorsunuz, çevreme bakınca sadece İngilizce değil farklı dillerde de olduğunu görüyorum.

-Evet, İngilizce, Almanca, Fransızca diye saymaya başlayarak 26 dilde üretimimiz olduğunu söyleyebilirim. Bu esnada Türkiye’den sipariş vermek isterseniz Türkçe kadrana da rahatlıkla uygulayabiliriz.

Kol saatlerinde hangi materyalleri kullanıyorsunuz?

-Saatlerin üzerindeki kelime yazan yerleri çelik, altın kaplama ya da renklendirilmiş olarak kullanıyoruz. Bazen limitli seri bazen de kişiselleştirilmiş özel üretim yapıyoruz.

İki ayrı ölçümüz var; Qlocktwo®W, 35 yani 35×35 mm ve 39 mm ölçülerinde kare üretiliyor. Zamanı, saniyeyi, takvimi ve güç rezervini gösteriyor. Modellerin kalınlığı ise sadece 9 mm. Kasaları fırçalanmış çelik. Biegert & Funk tarafından el yapımı.

– Kişiselleştirilmiş duvar saati modelini ne kadar zamanda üretebiliyorsunuz?

-Sipariş verilip nihai tasarım da onaylandıktan sonra bir ay içinde teslim ediyoruz.

Güzel tasarımınız için sizleri tekrar tebrik ediyoruz. Saat dünyasına hoş geldiniz ve güzellikler getirdiniz. Röportaj için çok teşekkürler.