DALIŞ SAATLERİ ŞAMPİYONU; TUDOR PELAGOS FXD


world-news

23.11.2022      Saat                     


Saat dünyasının Oscar’ı olarak anılan GPHG 2022’nin Dalış saati ödülüne sahip olan TUDOR Pelagos FXD’nin tarihi 1956 yılına kadar gidiyor. Marka yıllar önce gerçekleştirdiği bir iş birliğini yeniden canlandırarak, 2021 yılında Fransız Donanması (Marine Nationale) ile güçlerini birleştiriyor. Geçmişte, Fransız Donanması'na bağlı ve Toulon merkezli bir bilimsel kuruluş olan Groupe d'Étude et de Recherches Sous-Marines (G.E.R.S.), gerçek koşullarda değerlendirmek için bazı Oyster Prince Submariner saatlerini teslim aldı.Bu modeller, her ikisi de 100 metreye (330 ft) kadar su geçirmez olan ve sırasıyla otomatik kurmalı ve manuel hareketlerle donatılmış olan 7922 ve 7923 referanslarıydı. G.E.R.S.’in o dönemki komutanı tarafından bu saatlerin su geçirmezliği "mükemmel" ve performansları "tamamen doğru" olarak değerlendirildi ve bu komutan, Cenevreli markanın sunduğu enstrümanların potansiyeline inanarak hızla daha fazla sipariş vererek TUDOR'un 1961'de "Fransız Donanmasının resmi tedarikçisi" statüsüne ulaşmasını sağladı.Geçen süre içerisinde TUDOR dalgıç saatleri yıllar içinde geliştirilmeye devam edildi ve Fransız Donanması, takip eden on yıllar boyunca markanın birçok saatini kullandı. Günümüzde Fransız Donanması’nın kullandığı en popüler dalgıç saati, ikonik mavi kadran ve bezelli 9401 referans kodlu modeli. Kasa arkasında Marine Nationale baş harfleri “M.N” ve üretim yılı işlenen bu model, "Snowflake" ibreler ve saat imleri ve daha sonra üçgen saat imleri olmak üzere iki konfigürasyonda sunuldu. Bu model 70'lerin ortalarında piyasaya sürüldü ve 1980'lere kadar Fransız Donanması'na tedarik edildi; 21. Yüzyılda ise, özellikle Fransız Donanması'nın dalış okulunda ve savaş yüzücüleri tarafından kullanılmaya devam etti. Yirmi yıl kadar önce Fransız Donanması'nın stoklarından resmen kaldırılmış olmasına rağmen, bugün hala hem yedek hem de emekli denizcilerin bileklerinde görülebilir. Yeni Pelagos FXD modeli, bu ikonik referanstan ilhamla tasarlandı.

PELAGOS FXD

Fransız Donanması’nın özel birimiyle iş birliği gerçekleştirilerek geliştirilen benzersiz özellikleriyle, Pleagos FXD modeli su altı navigasyonu ve profesyonel kullanım için tasarlandı.

1950’ler ve TUDOR’un modern profesyonel dalgıçlar için ilk modellerini sunduğu 1980’lerden bu yana, marka Fransız Donanması’nın resmi tedarikçiliğini üstleniyor ve TUDOR, Pelagos FXD modeliyle bu tarihi iş birliğini yeniden hayata döndürüyor. Marka, Fransız Donanması’nın muhabere yüzücüleri olan, prestijli Commando Hubert ekibiyle birlikte geliştirdiği, benzersiz özellikleriyle öne çıkan oldukça teknik bir saat sunuyor.

Özellikleri;Sabit kayış çubuklu, tek bir bloktan işlenmiş 42mm saten fırçalanmış titanyum kasa ve Marine nationale (Fransız Donanması) logosu ve 1970'lerin ve 80'lerin gravürlerinden ilham alan "MN21" (Marine nationale 2021) yazısı ile oyulmuş kasa arkasıSeramik parçalı ve X1 sınıfı Swiss Super-LumiNova® ışıldayan malzeme dolgulu 60 dakikalık retrograd dereceli titanyumdan çift yöne dönebilen çerçeve.X1 sınıfı Swiss Super-LumiNova® ışıldayan malzeme ile doldurulmuş, uygulanmış saat imlerine sahip lacivert mat kadran

Official Swiss Chronometer Testing Institute (COSC - Resmi İsviçre Kronometre Test Enstitüsü) tarafından onaylanmış, silikon denge yayı ve 70 saatlik güç rezervine sahip MT5602 kalibre1969'da tanıtılan TUDOR dalgıç saatlerinin ayırt edici özelliklerinden biri olan, X1 sınıfı Swiss Super-LumiNova® ışıldayan malzeme dolgulu "Snowflake" ibrelerKendinden tutturma sistemli tek parça kumaş kayış - ortası gri şeritli lacivert renkte ve kabartmalı kumaş motifli ek tek parça kauçuk kayış