SAAT OSCARLARI AÇIKLANDI!


world-news

11.11.2022      Saat                     


Saat Oscarları olarak nitelendirilen yılın en önemli saat yarışması sonuçlandı. 22. kez düzenlenen ve nefesler tutularak beklenen 10 Kasım gecesinde en büyük ödül “Aiguille d’Or”’un sahibi MB&F, LegacyMachine Sequential EVO oldu.
Yarışmaya 15 kategoride yapıldı ve 254 saat katıldı. Tüm saatlerini incelenip elenmesinden sonra 90 saat heyecanlı final gecesi için beklemeye başladı. Bu süre içerisinde küçük bir dünya turunu çıkarak meraklıları için daha yakından görme imkânı sundu.

“AIGUILLE D’OR” BÜYÜK İBRE ÖDÜLÜ
MB&F, LEGACY MACHINE SEQUENTIAL EVO
Stephen McDonnell tarafından MB&F için tasarlanan LM Sequential EVO, mevcut kronografların sınırlarını zorluyor. LM Sequential EVO, her biri 60 saniyelik büyük bir sayaç ve 30 dakikalık daha küçük bir sayaç içeren iki tam kronograf ekranına sahip. Her biri kasanın ilgili taraflarındaki başlat/durdur ve sıfırlama düğmeleri kullanılarak birbirinden tamamen bağımsız olarak başlatılabilir, durdurulabilir ve sıfırlanabilir. Ancak bu kronograf, birden fazla zamanlama moduna izin veren devrim niteliğindeki "Twinverter" ikili anahtarı sayesinde çok daha ilerisini ifade ediyor. Bölünmüş saniye, sıralı (tur zamanlayıcı) ve hatta kümülatif bir "satranç maçı" modu - daha önce hiç görülmemiş bir kombinasyon kol saatini karşımıza çıkarıyor. Tam entegre çift kronograf kalibre, iki sütun çarklı kronograf ve patentli, içten mücevherli dikey kronograf kavramalarına sahip. Kalibre, imza niteliğindeki Legacy Machine uçan denge çarkı bulunuyor. El işçiliğini vurgulayan iç eğim açıları, cilalı eğimler, Cenevre dalgaları, el yapımı gravürler ve karartılmış köprüleri(NAC kaplama) var.

Paslanmaz çelikten daha hafif ve titanyumdan daha dayanıklı olan zirkonyumdan yapılan EVO kasa, 80 metreye kadar su geçirmezlik, vidalı kurma kolu, entegre kauçuk kayış, Super-LumiNova özellikli galvanik siyah kadran ve 'FlexRing' şok koruma sistemine sahip.

Fiyatı: 172'000 CHF

KADIN SAATİ ÖDÜLÜ

PARMIGIANI FLEURIER, TONDA PF AUTOMATIC
Kasa boyutları biraz küçültülmüş yeni Tonda PF Automatic 36mm, markanın imzası haline gelen modelin özelliklerini koruyor: Tonda PF Micro-Rotor. Çok daha küçük ölçülerde yeni, kendi atölyelerinde otomatik bir mekanizma ile donatıldı. Tonda PF Automatic 36mm, kendisini daha ince bir bilek için uygun bir formatta tanıtıyor. Saat, açıkça Parmigiani Fleurier'e özgü tüm stil kodlarını destekliyor: 18 ayar pembe altın kasa ve bileziğin akıcı ve uyumlu entegrasyonu, tırtıklı çerçeve, ince guilloche minimalist kadran ve görünmez set baget kesim elmas indeksler. Bu, sade model adeta zarafetin bir tanımı olarak karşımıza çıkıyor.

Kasası kırmızı altın ve kadranı üzerinde Grain d'Orge gloşe desenleri yer alıyor. 100 metre su geçirmezlik özelliğinde ve kendinden kurum mekanizması 60 saat güç rezervi ile çalışıyor.

Fiyatı: 49.500 CHF

KADIN KOMPLİKASYON SAATİ

HERMÈS, ARCEAU LE TEMPS VOYAGEUR
38 mm çapındaki çelik Arceau, dünyanın saatlerini okumanın yeni bir yolunu sunuyor. Hermès için özel olarak geliştirilen benzersiz " "Travelling time" mekanizması, dairesel bir disk ve bir mobil sayaç aracılığıyla 24 saat diliminin gösterimini yönetiyor. Özel 122 bileşenli modül, 4,4 mm kalınlığında bir kasaya yerleştirilmiş.

Gerçek bir teknik ve estetik meydan okuma olan "Seyahat süresi" komplikasyonu, Hermès H1837 mekanik kendinden kurmalı mekanizmaya entegre edildi. Modele deri kayışı eşlik ediyor. Kadranı ise mavi galvanik üzerine gravür çalışmaları ile desenlendirildi. 40 saat güç rezervi var.

Fiyatı: 21.010 CHF

ERKEK SAAT ÖDÜLÜ

ATELIER AKRIVIA, CHRONOMÈTRE CONTEMPORAIN II
ERKEK KOMPLİKASYON SAAT ÖDÜLÜ

HERMÈS, ARCEAU LE TEMPS VOYAGEUR


İKONİK SAAT ÖDÜLÜ

TAG HEUER, MONACO X GULF 


TOURBİLLON SAAT ÖDÜLÜ: H. MOSER & CIE, PIONEER CYLINDRICAL TOURBILLON SKELETON

TAKVİM VE ASTRONOMİ SAATİ ÖDÜLÜ

KRAYON, ANYWHERE


SIRADIŞI MEKANİK SAAT ÖDÜLÜ: FERDINAND BERTHOUD,FB 2RSM.2-1

KRONOGRAF SAAT ÖDÜLÜ: GRÖNEFELD , 1941 GRÖNOGRAFF TANTALUM
DALIŞ SAATİ ÖDÜLÜ

TUDOR, PELAGOS FXD


MÜCEVHERLİ SAAT ÖDÜLÜ: BULGARI, SERPENTI MISTERIOSI HIGH JEWELLERY

SANATSAL EL İŞÇİLİĞİ ÖDÜLÜ: VOUTILAINEN, JI-KU

İLHAM VEREN SAAT ÖDÜLÜ: SYLVAIN PINAUD, ORIGINE

MEYDAN OKUYAN SAATLER ÖDÜLÜ

M.A.D. EDITIONS, M.A.D.1 RED

KRONOMETRİ ÖDÜLÜ

GRAND SEIKO, KODO CONSTANT-FORCE TOURBILLON


KÜÇÜK İBRE ÖDÜLÜ

TRILOBE, NUIT FANTASTIQUE DUNE EDITION


INOVASYON ÖDÜLÜ

VAN CLEEF & ARPELS, LADY ARPELS HEURES FLORALES CERISIER WATCH

CESARET ÖDÜLÜ

BULGARI, OCTO FINISSIMO ULTRA 10TH ANNIVERSARY